Artykuły autora: Rafał "Taclem" Chojnacki

Johnny is Gone to Hilo... (W folkowej sieci)

83 (październik 2009) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felieton w Gadkach

Wakacyjny czas kojarzy się zwykle z wypoczynkiem, rozrywką, zwiększoną konsumpcją wszelakich dóbr kultury, oraz oczywiście z podróżami. W tym roku doszedł mi jednak do tej kolekcji również smutny akcent. Smutny po dwakroć, gdyż z tego świata odszedł nie tylko warty uwagi muzyk, ale stało się to na dodatek podczas jego pobytu w Polsce.
Dzień po ostatnim z występów w Trójmieście – 6 lipca 2009 roku – Johnny Collins zmarł w szpitalu w Gdańsku. Jego przyjaciele wspominają, że poprzedniego wieczoru doskonale się razem bawili, śpiewając szanty nawet w taksówce, która wiozła ich do hotelu. W nocy, gdy szantymen poczuł się źle, postanowiono przewieść go do szpitala, nie udało się jednak utrzymać go przy życiu.

Sąsiedzi "Brocéliande"

79 (marzec 2009) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2008, CD BANANACD 006

Oto druga płyta zespołu Sąsiedzi, wykonującego szanty i stylowo grany folk morski. Ich debiutancki album - "Wrócić do Derry" - zawierał już podstawowe elementy stylistyki zespołu. Charakterystyczny śpiew i gra na fletach Dominiki Płonki, czy mocny głos Jakuba Owczarka - to atuty, które można było już rozpoznać.

Jak na żywo (W folkowej sieci)

76 (listopad 2008) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Właśnie skończyłem oglądać pierwszą edycję nowego festiwalu o nieco enigmatycznej nazwie „Euroszanty & Folk”, na którym jako gwiazda imprezy wystąpiła irlandzka grupa Clannad. Większość polskich słuchaczy kojarzy tę grupę zapewne ze ścieżki dźwiękowej serialu „Robin of Sherwood”, jednak miłośnicy folku z dużą dozą szacunku wyrażają się przede wszystkim o wczesnych albumach Clannadu, gdzie celtycka nuta łączyła się nie z popem (jak to później bywało), a co najwyżej z jazzowymi improwizacjami.

Chłopcy z gitarami (W folkowej sieci)

75 (czerwiec 2008) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas zapakuje plecaki i wyjedzie z miasta. W góry, jeziora i nad morze coraz rzadziej zabieramy ze sobą gitary. A może szkoda, bo śpiewana przy ognisku ballada ma w sobie znacznie więcej uroku, niż sztuczna muzyczka z przenośnych odtwarzaczy.

Folk muzyka miasta (W folkowej Sieci)

74 (kwiecień 2008) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Angielskie określenie urban folk odnosi się do muzyki nawiązującej do tradycyjnych stylów, lub choćby tylko sposobów wykonania, tworzonej w społeczności miejskiej, bez odniesienia do konkretnych elementów muzyki etnicznej. Na Zachodzie za urban folkowe uważa się zwykle kapele wyrastające z estetyki punkowego buntu, ale na swój sposób "przesunięte" w akustyczną lub po prostu folk-rockową stronę.

Top lista 10. polskiej sceny folkowej

73 (grudzień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Paulina Łaskarzewska i Jan Konador - serwis www.folk.pl
  • Dariusz Anaszko - serwis www.etno.serpent.pl
  • Małgorzata Jędruch-Włodarczyk - niezależny dziennikarz, producent muzyczny, menadżer Open Sources
  • Joanna Dubrawska-Stępniewska, Joanna ZamorskaAsie Dwie - Gadki z Chatki, Etnoradio
  • Karol "Karol" Ejgenberg - Administrator Listy Muzykant www.muzykant.folk.pl
  • Rafał "Taclem" Chojnacki - serwis www.folkowa.art.pl"

O łączeniu ognia z wodą ( W folkowej Sieci)

73 (grudzień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy w 1965 roku Bob Dylan wystąpił na prestiżowym Newport Folk Festival z grupą muzyków grających na elektrycznych instrumentach, posądzono go o zdradę ideałów folkowej sceny. Również nagrywający z nim w późniejszych latach zespół The Band doczekał się licznych wyzwisk, z których najłagodniejsze określało ich jako trzeciorzędną kapelę pop. Wielkość tego przedsięwzięcia doceniono dopiero po latach, choć krok, jaki zrobił wówczas Dylan, okazał się krokiem w siedmiomilowych butach. Odcinając się od folku przekonał do niego znacznie większą rzeszę słuchaczy, niż ktokolwiek przed nim i po nim.

Jak włóczęga (W folkowej Sieci)

71-72 (listopad 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

"Mamo! Mamo, Cygan!" - krzyczy piskliwym, dziecięcym głosem Leszek Czarnecki, frontman folk-rockowej grupy Emerald ze Szczecina, we wstępie do przeróbki szkockiej ballady "Gypsy Rover". Później otrzymujemy żywiołowo zagraną wersję piosenki o cygańskim włóczędze, który uwodzi piękną młodą dziewczynę pod nosem surowego ojca. Jednak ten polski okrzyk na początku pieśni od razu inaczej ukierunkowuje słuchacza. Słuchając słów piosenki zaczynamy zdawać sobie sprawę, jakże inaczej do tej samej tematyki podchodzą nasze narody. A przecież szkocki Cygan z piosenki jest dla dziewczyny niewątpliwie niebezpieczny, przynosi chwilę uniesienia i sprowadza gniew ojca. A jednak w większości historii z anglojęzycznego obszaru językowego przebiegły złodziej niewieścich serc jest bezkarny.

Irlandczycy ze Śląska

45-46 (lipiec 2003) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Zespół Carrantuohill działa właściwie na obrzeżu sceny folkowej. Każda nowa pozycja, którą grupa ta wydaje, elektryzuje zarówno sympatyków jak i antagonistów zespołu. Tym razem muzycy podjęli wyzwanie bardzo trudne. Postanowili zagrać irlandzkie melodie i piosenki z zaproszonymi gośćmi. Są wśród nich gwiazdy znane z rodzimych list przebojów: Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Fiolka Najdenowicz, Paweł Kukiz, Anna Chwieduk, Kuba Badach i Robert Kasprzycki. Wyzwanie dość trudne, ale łączenie znanych nazwisk z folkiem to przecież nic nowego. Wystarczy wspomnieć projekty Katarzyny Gärtner (choćby niegdysiejsze „Na szkle malowane”, „Śpiewnik kaszubski”, „Czar korzeni”). Grupa Carrantuohill nie ukrywa inspiracji dokonaniami zespołu The Chieftains, a zwłaszcza ich płytą „Long Black Veil” – pierwszym albumem, na którym Irlandczykom udało się zgromadzić nagrania tak wielu gwiazd muzyki pop. Zresztą część piosenek z tej płyty znalazła się w nowych aranżacjach na „Inis”.

Wakacje w sieci

70 (wrzesień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Zdumiała mnie swego czasu informacja, którą otrzymałem od jednego z moich znajomych. Wraz z całą rzeszą Polaków udał się do Anglii, w poszukiwaniu łatwiejszego sposobu na przeżycie. Okazało się, że planując wojaże do Polski (średnio raz na dwa miesiące), bierze pod uwagę terminarze koncertów, przede wszystkim na prowadzonej przeze mnie stronie. Jeśli w Trójmieście dzieje się coś ciekawego, stara się dostosować do tego swój wyjazd.

(w folkowej Sieci) Larum nie dla każdego

68 (kwiecień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy spojrzymy do archiwum "Gadek z Chatki", dokładniej do numeru 58 (3/2005), znajdziemy tam wypowiedzi ludzi związanych ze sceną folkową na temat Folk a polityka. Odnoszę wrażenie, że żadna z wypowiadających się tam osób nie spodziewała się, że tak szybko i w tak ostry sposób świat polityki wtargnie na grunt kultury ludowej.

(w folkowej sieci) Zobaczyæ morze

67 (luty 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

O tym, że Internet może być źródłem informacji wszelakich, wie chyba każdy jego użytkownik. Jednak dopiero niedawno okazało się, że może on również stać się doskonałym narzędziem w rękach specjalistów od akcji charytatywnych. Żeby daleko nie szukać wystarczy wspomnieć słynnego "Pajacyka" (www.pajacyk.pl), co to za kliknięcie myszką przyporządkowuje pieniądze sponsora do konkretnego talerza z zupą dla dziecka z jakiejś ubogiej rodziny. Cel szczytny, a pomysł doskonały.

Wyszukiwanie "festiwal folkowy" (1)

65 (listopad 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Mało jest miejsc, które w sensowny, zwarty sposób prezentują wiadomości dotyczące szeroko pojętej muzyki folkowej. Dziś, żeby mieć w miarę szeroki horyzont tego, co dzieje się w folkowym świecie, trzeba wejść na etniczną część serwisu "Serpent.pl", później porównać z "Heavy Motylem" i "Folkową". Gwarantuję, wszędzie tam będzie sporo informacji, tyle, że o różnych imprezach. Część będzie się powtarzała. Mam wrażenie, że jedno miejsce z dużą ilością wiadomości, to wciąż niespełnione marzenie polskiego internauty.

Wyszukiwanie: "festiwal folkowy" (2)

66 (grudzień 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

W poprzednim odcinku "W folkowej Sieci" rozpocząłem rozważania nad tym, czego można dowiedzieć się z Internetu o polskich festiwalach folkowych. Wprawdzie wyniki moich poszukiwań nie są aż tak ogromne, tym niemniej koniecznym okazało się podzielenie ich na dwie części. Wracając do tematu...

Transkapela Sounds & Shadows

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Konkurs - Folkowy Fonogram Roku 2005 To jest pełna wersja artykułu!

Folkowy Fonogram Roku 2005! Transkapela to nie debiutanci. O tym nie trzeba nikogo przekonywać biograficznymi notkami,to po prostu słychać. Z czwórki wymienionych w składzie muzyków większość(poza Maciejem Filipczukiem) tworzy Sielską Kapelę Weselną, jednak w odróżnieniu od tamtego zespołu Transkapela gra w sposóbnieco luźniejszy.

Celtycka pocztówka z Czech

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

O tym, że muzyka celtycka jest popularna na całym niemal świecie, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. W samej tylko Polsce scena celtycka jestdość pokaźna. Wciąż jednak zdarza się, że stykając się z kapelami grającymi ten rodzaj muzyki w innych krajach, można być nieco zdziwionym, a nawetzaskoczonym inną interpretacją tradycyjnych tematów z tamtego kręgu kulturowego.

(W folkowej sieci) Wirtualne okno na swiat

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Internet to medium, które powoli wymyka nam się spod kontroli. Właściwie nikt już nie wie co można, a czego nie można w nim znaleźć. Trwajądyskusje na temat wolności w Internecie, na temat swobody wypowiedzi i ograniczeń, które niektóre państwa próbują narzucać. A tymczasem przeciętnyużytkownik Internetu wcale nie używa go w celach komercyjnych - wręcz przeciwnie, większość ludzi traktuje go jako źródło rozrywki.