Artykuły autora: Justyna Janczyk

Korczmin - kulturowe dziedzictwo pogranicza

73 (grudzień 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 16-29.08.2007 roku na pograniczu polsko-ukraińskim, w Korczminie, odbył się międzynarodowy obóz kulturoznawczy, pod nazwą "Korczmin - kulturowe dziedzictwo pogranicza". Projekt zorganizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, poprzedzał uroczystości Uspinnia, odbywające się tu od kilku lat, mające na celu wcielanie w życie idei dobrosąsiedztwa oraz propagowanie otwartej granicy między Ukrainą a Polską.

Las łojciec nas

69 (lipiec 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Tereny w okolicach Tarnobrzega, dawną kotlinę mieszczącą się w widłach Wisły i Sanu, zamieszkiwała grupa etnograficzna, która sama siebie nazywała Lasowiakami, bądź Lesiakami. Nazwy te pochodzą od pierwotnego wyrazu las, a powiedzenie: Las łojciec nas, a my dzieci jego, idziemy do niego ukazuje nam, jak ważną funkcję pełnił on w życiu Lasowiaków.

Todar w Piwnicy Pod Baranami

68 (kwiecień 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

27. marca 2007 roku w Piwnicy pod Baranami odbył się akustyczny koncert Zmiciera Wajciuszkiewicza. Był to drugi koncert z serii "Białoruska Alternatywa"- cyklu imprez mających na celu integrację dwóch sąsiadujących ze sobą kultur. Pomysł akcji zrodził się z pragnienia przybliżenia krakowianom artystycznego życia niezależnej Białorusi.

Wiejscy muzykanci Bieńkowskiego

62 (czerwiec 2006) Autor: Justyna Janczyk Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

4 marca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce-Winiarach miała miejsce wystawa malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego - "Wiejscy muzykanci".Po wernisażu odbyła projekcja filmu tego samego autora "Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów". Istotnym wzbogaceniem prezentacjibyła opowieść Bieńkowskiego o ludziach i sytuacjach w nim przedstawionych.