Artykuły autora: Ewa Kulpa

Życie mówiło do mnie, od kiedy pamiętam Robert Rient

169 (6 2023) Autor: Robert Rient, Autor: Ewa Kulpa Dział: Z tradycji

Robert Rient to polski szaman, dziennikarz, pisarz, tancerz, pedagog. Prowadzi Szkołę Szamanizmu, Kurs Podstaw Praktyki Szamanizmu, warsztaty odzyskiwania utraconej części siebie, ceremonie i konsultacje indywidualne. Jest autorem powieści Chodziło o miłość i Duchy Jeremiego (nominowanej do Nagrody Literackiej Nike), reportażu Świadek (wydanego również w USA), książek Przebłysk. Dookoła świata – dookoła siebie i Wizje roślin, czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb. Właśnie pojawiła się jego najnowsza pozycja Pierwsza Umowa. Podstawy praktyki szamanizmu. Współpracuje z magazynem „Sens”. Z Robertem Rientem rozmawiała Ewa Kulpa.

fot. A. Cytacka: Robert Rient

Szamanizm Rys historyczny i współczesność

160 (3 2022) Autor: Ewa Kulpa Dział: Z teorii

Wielu badaczy uznaje szamanizm za pierwotną „religię wzorcową”. Dane porównawcze z całego świata każą sądzić, że jest to zjawisko niezwykle rozpowszechnione, wręcz uniwersalne. Szamanizm nie jest jednak reliktem dawnych czasów, pielęgnowanym w kurczących się enklawach społeczności tradycyjnych. Jest czymś żywym. Przemawia do nas tak silnie, że na mapie współczesnego świata systematycznie przybywa osób oraz skupiających się wokół nich grup praktykujących szamanizm – w miejscach, w których historycznie on nie występował.

(fot. Mongolski szaman z bębnem, Wellcome Images / Wikimedia)

Lubliner Festival Festiwal Kultury Żydowskiej

155 (4 2021) Autor: Ewa Kulpa Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Druga, sześciodniowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival rozpoczęła się 3 sierpnia 2021 roku. W ciągu niecałego tygodnia w Centrum Kultury i w wielu punktach rozsianych po mapie Lublina można było doświadczyć wyjątkowego otwarcia na kulturę żydowską. Dzięki muzyce, spektaklom, licznym spotkaniom i warsztatom, spacerom pod okiem doświadczonych przewodników oraz zwiedzaniu istotnych dla wyznawców judaizmu miejsc można było poczuć nie tak odległy klimat wielokulturowego, przedwojennego Lublina.

Fot. materiały organizatorów